Zdrowsza alternatywa dla soli kuchennej - sól morska.

Badania wskakują  że Polacy spożywają zbyt duże ilości soli. Z drugiej strony to własnie sól nadaje smak wszystkim potrawą, więc nie ma szans abyśmy z niej zrezygnowali. Jak więc sobie radzić aby przysłowiowo "mieć ciasto i zjeść ciasto"? Jest alternatywa - sól morska.. Jest to sól która ma zastosowanie nie tylko w kuchni ale jest też wykorzystywana w celach leczniczy i pielęgnacyjnych.

Sól morska powstaje przez odparowanie wody morskiej dzięki czemu oprócz chlorku sodu zawiera też bardzo duże ilości minerałów. Jej podstawowy skład to  chlor, sód, magnez, potas, wapń oraz śladowe ilości metali .Dodatkowo może zawierać jeszcze inne składniki w zależności od miejsca w jakim jest pozyskiwana. Należy jednak pamiętać, że nawet tak wyjątkowa sól nie powinna być spożywana w nadmiarze. Optymalna ilość to do 5 g dziennie, jej przekroczenie może  prowadzić do nadciśnienia tętniczego, powstawania kamieni nerkowych oraz nieprawidłowego funkcjonowania wątroby.

W przeciwieństwie do soli kuchennej nasza bohaterka ma wiele właściwości prozdrowotnych. Może na przykład wyeliminować wzdęcia i zatrzymywanie wody w organizmie. Wystarczy nieprzetworzoną żywność doprawiać własnie solą morską.  Reguluje też ciśnienie krwi oraz pomaga w zapobieganiu chorobom serca. Istotną korzyścią jaką daje nam spożywanie soli morskiej jest też fakt iż wspomaga trawienie.

 Dostępnych na rynku jest też wiele produktów kosmetycznych i prozdrowotnych zawierających sól morską., na przykład https://www.saltmate.pl/sklep/w-twojej-kuchni/sol/sol-morska/ . oferuję sól morską z kozim mlekiem czy naturalną sól morską w płynie. 

Kąpiele z solą morską pomagają w rozluźnieniu ciała, ograniczają skurcze mięśni, wspomagają też na przykład terapię w przypadku łuszczycy. Bezsprzecznie pomocne są również płukanki z różnym stężeniem soli morskiej.  Stosowane są głównie w leczeniu stanów zapalnych gardła i nosa. Pomagają oczyszczać z nieprawidłowej wydzieliny. Często kupujemy na przykład sól morską w formie sprayu do udrażniania nosa. 

Warto zainteresować się bliżej solą morską. Jest nie tylko zdrowsza od tradycyjnej, kuchennej ale jak sami widzimy ma również wiele właściwości zdrowotnych. Pomyślmy o zamianie soli której używamy w kuchni na tę zdrowszą wersję.

Malinka M.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Malinkowy Świat © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka