Dolina Miłości

Dolina Miłości to park naturalistyczno-krajobrazowy znajdujący się pomiędzy Krajnikiem Dolnym, Krajnikiem Górnym i Zatonią Dolną, w gminie Chojna.

Dojazd do samego parku jest nieco słabo oznakowany dlatego trzeba po drodze dobrze się rozglądać w poszukiwaniu tabliczek informacyjnych, a ostatni odcinek dojazdu wymaga zdecydowanego zdjęcia nogi z gazu.

Park zajmuje powierzchnię około 80 ha, rozpostartych na wzgórzach nazywanych dawniej „Wzgórzami Zatońskimi”, o zboczach stromo opadających w kierunku Odry, poprzecinanych głębokimi jarami i łagodnymi dolinami. Dolina Miłości to tak naprawdę "chodzenie pod górkę" więc wybierając się na spacer w to miejsce należy przygotować się na mały wysiłek fizyczny oraz zaopatrzyć w odpowiednie buty - spacer w szpilkach zdecydowanie odpada ;) 

Na Dolinę Miłości składa się las kształtowany przez naturalne procesy ekologiczne. Dlatego też może sprawiać wrażenie zaniedbanego . Nic bardziej mylnego, wywrócone i rozkładające się pnie oraz konary drzew są schronieniem dla wielu gatunków ptaków, owadów i  zwierząt . Tworzy to ekosystem sprzyjający rozmnażaniu się i żerowaniu grzybów i zwierząt. Słychać tam również trele wielu gatunków ptaków a w okresie letnim ( niestety) również mnogość komarów. Miałam przyjemność odwiedzić to miejsce w tym czasie i zdecydowanie nie był to spacer a trucht spowodowany atakiem tych małych bestyjek. Ale nie ma tego złego - kondycja podziękowała . Kolejna wizyta była już bez tego dodatkowego towarzystwa, w okresie jesiennym. 

Park posiada oznaczone ( jakże by inaczej ! )  serduszkami szlaki i wiele punktów do odwiedzenia.  Przy każdym z nich znajduje się tabliczka informacyjna .Mapkę znajdziemy przy wejściach do doliny. Podczas dwóch wizyt niestety nie udało mi się jeszcze poznać ich wszystkich ale na pewno odwiedzę to miejsce  niejednokrotnie. 


Staw Ewy 


staw Adama
Staw Adama 
Sam spacer wśród okoliczności przyrody jaka nas tam zewsząd otacza jest niezwykle urokliwy. Mnogość roślin, spokój i bliskość natury zachęca nie tylko do romantycznych spacerów ale również przemyśleń, wyciszenia się , nabrania oddechu od codzienności. Dodatkowym atutem tego miejsca jest bliskość brzegu Odry. Zachęcam do zakończenia wycieczki oglądaniem zachodu słońca na  jej brzegu - coś pięknego.

Jeżeli tylko będziecie w okolicy sami czy z partnerami to nie zastanawiajcie się długo. Pakujcie  plecaki z prowiantem, kocykiem na wieczór nad brzegiem Odry, na nogi wygodne buty i  w drogę, po dawkę świeżego powietrza i uczty dla oczu. 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Nikomu nie życzymy złych doświadczeń z służbą zdrowia, sobie również. Niestety zdarzają się sytuacje nieprzewidziane i nieprzyjemne powstałe w skutek popełnienia przez lekarzy błędów medycznych. Jak sobie radzić w takiej sytuacji? Jak walczyć o swoje prawa, żądać zadośćuczynienia kiedy nie znamy się na przepisach i kruczkach prawnych? Najlepiej zatrudnić fachowców. Doradcy tacy jak w https://prawapacjenta.org/ posiadający doświadczenie w prowadzeniu takich spraw, pomogą odzyskać spokój i odszkodowanie. Nie warto walczyć samemu bez posiadania odpowiedniej wiedzy ponieważ często jest to walka z przysłowiowymi wiatrakami.


Trzymajcie się ciepło. 
Malinka M. 


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Malinkowy Świat © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka