Przeczytane w maju.

Cześć.

Nadszedł czas na czytelnicze podsumowanie maja. Zdecydowanie miesiąc ten mogę zaliczyć do udanych w kwestii książek. Przeczytałam ich sporo, choć część tak naprawdę nie była zbyt długa.
Tytuł: " Opowiem ci mroczną historię "
Autor: Stefan Darda
Kategoria: Sensacja, thriller, horror

Zbiór Opowiem ci mroczną historię usatysfakcjonuje zarówno zdeklarowanych miłośników horroru, jak i czytelników sporadycznie sięgających po ten rodzaj literatury. Opowiem ci mroczną historię to pierwszy zbiór krótszych tekstów autorstwa Stefana Dardy. Zawarte w nim utwory powstawały przez kilka lat i są niejako zwieńczeniem oraz podsumowaniem pierwszego etapu twórczości Autora. W publikacji można znaleźć opowiadania, które czytelnicy mogli poznać już wcześniej – jak choćby nominowane do Nagrody Zajdla Ostatni telefon i Spójrz na to z drugiej strony – czy tytułowe Opowiem ci mroczną historię, opublikowane wcześniej w jednej z polskich antologii grozy oraz za granicą. Zbiór zawiera też teksty nigdzie wcześniej niepublikowane, jak chociażby utwór Nika (Stefan Darda mierzy się w nim ze znaną ze słowiańskiej mitologii postacią wampira) czy opowiadanie Pierwsza z kolei – poruszający formą i przerażający realizmem tekst niezawierający wątków fantastycznych.

Zakochana w wcześniejszych powieściach autora z wielką przyjemnością zabrałam się do czytania tego zbioru opowiadań. Rzeczywiście miłośnicy tej kategorii czytelniczej znajdą tu coś dla siebie. Nie wszystkie opowiadania zaparły mi dech w piersiach, ale ogólnie nie żałuję że po nią sięgnęłam. Dodatkowo zbiory opowiadań nie są dla mnie czymś co jakoś specjalnie bym lubiła, wolę jak historia jest długa i pozwala się wciągnąć na kilka dni albo chociaż na długie godziny.
Mimo to w maju "zaliczyłam jeszcze dwa takie zbiory.

Tytuł: "Harda horda"
Autor: Ewa Białołęcka, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Aneta Jadowska, Aleksandra Janusz ,Anna Kańtoch, Marta Kisiel, Magdalena Kubasiewicz, Anna Nieznaj, Martyna Raduchowska, Milena Wójtowicz, Aleksandra Zielińska
Kategoria: Fantastyka i sci-fi

Kiedy kilkanaście kobiet łączy siły, powstają rzeczy wyjątkowe.

Dwanaście niesamowitych historii pełnych nostalgii i grozy. Wyrusz w niezwykłą podróż po zdumiewających światach, w których ludzkość próbuje radzić sobie ze skutkami katastrof spowodowanych przez naturę lub własną ignorancję, gdzie czasem pojawiają się chmury będące portalem do innego uniwersum, a w słowach niewinnej piosenki dla dzieci „Jaworowi ludzie” ukrywa się mrożąca krew w żyłach tajemnica.
Pierwsze wspólne dzieło stowarzyszenia Harda Horda. Grupy dwunastu znakomitych i nagradzanych polskich pisarek. Poznaj ich zjawiskową antologię o przekraczaniu granic.
Od kobiet dla kobiet. Ale nie tylko. Porywająca lektura dla wszystkich wielbicieli mrocznych klimatów.

Jak tylko usłyszałam, że Harda Horda ma powstać wiedziałam, że bez wahania po nią sięgnę.  Czekałam głównie na opowiadanie Anety Jadowskiej którą wielbię za ...właściwie za wszystko ( Dorę, Witkaca, Nikitę...) , Martynę Raduchowską która skradła moje serce obiema częściami o szamance od umarlaków oraz Martę Kisiel, która potrafiła swoimi opowiadaniami, które są właściwie dla młodzieży, tak mnie zafascynować i rozśmieszyć, że już kilkakrotnie wracałam do Małego Licha i przyjaciół. Wśród pozostałych autorów znalazłam kilku którzy zainteresowali mnie na tyle, bym zaczęła szukać ich innych książek. Dobrze, że jest więcej osób piszących o magii, fantastyce z dużą dozą humoru.

Książka i zawarte w niej opowiadania nie zawiodły mnie. Jedyne co mnie "boli" to fakt, że całość jest zdecydowanie za krótka i każda historia mogłaby mieć ciąg dalszy.

Tytuł: "Małe Licho i tajemnica Niebożątka"
Autor: Marta Kisiel
Kategoria: Dla dzieci i młodzieży

W pewnym starym, niesamowitym domu na uboczu, za wysokim ogrodzeniem, mieszka chłopiec imieniem Bożek, zwany też Niebożątkiem, który nigdy nie jest sam. Bo oprócz starej skrzyni ze skarbami i najfajniejszej mamy pod słońcem ma też najprawdziwszego anioła stróża... a pod jego łóżkiem mieszka potwór, który ciągle podkrada mu kapcie.

Nadchodzi jednak dzień, kiedy Bożek musi wreszcie opuścić swój niezwykły dom i poznać lepiej świat po drugiej stronie ogrodzenia — świat bez szumu anielskich skrzydeł i uścisku potwornych macek. Tylko czy jest na to gotowy? I czy sam świat również jest gotowy na Bożka oraz wielką tajemnicę, jaką skrywa chłopiec?

To tak naprawdę kontynuacja Dożywocia oraz Siły Niższej. Warto wcześniej zapoznać się z tymi tytułami. Polecam wszystkie trzy książki zarówno dla najmłodszych, nastolatków jak również dla dorosłych którzy lubią  się pośmiać.
Nie sposób nie pokochać obsesyjnie sprzątającego aniołka w bamboszkach, który ma uczulenie na piórka czy Krakersa który mieszka w piwnicy i choć jest wielkim potworem z mnóstwem macek to gotuje tak, że klękajcie narody!

Tytuł: "Szaławiła"
Autor: Marta Kisiel
Kategoria: Fantastyka i sci-fi

Tytułowa Szaławiła, Oda Kręciszewska, ma trzydzieści osiem lat i właśnie zmarła jej matka. Po dziesięciu latach podróżowania po świecie i ku przerażeniu własnej siostry, bohaterka postanawia kupić dom w lesie i tam się osiedlić. Tymczasem z piwnicy Ody dobiegają dziwne drgania… Czy ma to związek ze znajdującym się nieopodal cmentarzykiem? Wygląda na to, że Oda może mieć nadprzyrodzonych współlokatorów…
Szaławiła opowiada o tym, co działo się z Lichotką pomiędzy Dożywociem a Siłą niższą.


Tytuł: "Oczy uroczne"
Autor: Marta Kisiel
Kategoria: Fantastyka i sci-fi

Gdzie anioł nie może, tam czorta pośle. Laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla powraca z nowymi dożywotnikami w kolejnej odsłonie bestsellerowego cyklu!

Wraz z nieoczekiwanym atakiem zimy nadciągają równie niespodziewane kłopoty. Ktoś lub coś grasuje po okolicy, atakując przypadkowe osoby. Tymczasem Bazyl wyraźnie coś knuje i w tej intrydze niespodziewanie zyskuje sprzymierzeńca, zaś przyjaźń Ody z Rochem zostaje wystawiona na poważną próbę. Lecz wszystko to blednie w obliczu tajemnic sprzed wielu lat, jakie skrywa pobliski cmentarz – i niewielki staw w samym sercu ciemnego lasu.

Nadciąga czas nieprzejednanej nocy. Czas śmierci.

Obie powyższe książki to opowiadania z udziałem tych samych głównych bohaterów. Jak wszystkie książki Marty Kisiel sprawiają, że człowiek chichocze do ostatniej strony. Zapraszam do poznania przygód Ody oraz jej czarta z wadą zgryzu, który nosi pasiasty szaliczek i torebkę przewieszoną przez ramię :)

Tytuł: "Toń"
Autor: Marta Kisiel
Kategoria: Fantastyka i sci-fi

Toń to opowieść o tym, jak łatwo zniszczyć relacje międzyludzkie i jak trudno je odbudować, i najmocniejszych więziach, które rodzą się nie z podobieństw, lecz z różnic. Oraz o tym, że czasami trzeba odbyć podróż w czasie, aby się przekonać, kto przedkłada złoto i dzieła sztuki nad przyjaźń i lojalność.

Kiedy Dżusi Stern decyduje się wyświadczyć ciotce przysługę, jeszcze nie wie, że otwierając drzwi niewłaściwej osobie, uruchomi lawinę wydarzeń, których nie da się już cofnąć. Trzpiotowata dziewczyna, jej poukładana starsza siostra oraz kąśliwa ciotka nieoczekiwanie wplątują się w morderstwo — a to dopiero początek niebezpieczeństw, jakie na nie czyhają. Wszystkie tropy zdają się prowadzić prosto do tajemniczego mężczyzny imieniem Ramzes, o którym w środowisku antykwariuszy mówi się wyłącznie szeptem...
Przesiąknięta krwią i chciwością historia Wrocławia i Dolnego Śląska, rodzinne tajemnice i groza nie z tego świata.

Długo wzbraniałam się przed przeczytaniem tej książki. Nie wiem dlaczego, chyba nie przekonują mnie do siebie te wszystkie głośne nawoływania i polecenia w chwili kiedy jakaś książka ma się ukazać.
Ale żałuję, że nie sięgnęłam po nią wcześniej ponieważ "Toń" okazała się kolejną historią na miarę zdolności autorki. Zabawna, z intrygą i wyrazistymi, charakternymi postaciami.

Serdecznie polecam Wam wszystkie książki Marty Kisiel, warto po nie sięgnąć jeżeli gustujecie w niekończących się wybuchach śmiechu i fantastyce.

Tytuł: "Pierwsze słowo"
Autor : Marta Kisiel
Kategoria:Fantastyka i sci-fi

Pewnej nocy do jednej zamkowej celi trafia trzech morderców carów,
a każdy z nich słuszny i jedyny. Wallenrod, Winkelried i Wawrzyniec, namaszczony może nie pośród królewskiego truchła w kościelnych podziemiach, ale przecież też w podziemiach... gorzelni.

Stanisław Kozik nieoczekiwanie dla siebie znajduje się w odmiennym stanie żywotności. Sokółek zamienia się w słup soli w pewnym rozkosznie fikuśnym przedsiębiorstwie. A Oda Kręciszewska w dniu pogrzebu w lustrze dostrzega wąsik swojej matki, co prowadzi ją do podjęcia pewnych niezbyt przemyślanych, ale całkiem udanych życiowych decyzji. W tomie opowiadań nie brakuje też postaci już czytelnikom znanych, jak choćby pewnego pisarza o wyglądzie zmiętego muszkietera i jego prywatnego anioła. W bamboszkach.

Czasem dowcipnie, innym razem mrocznie, zawsze klimatycznie i z wielką klasą. Czy to zamtuz, czy biuro komisji przyznającej Certyfikat Międzynarodowej Jakości Fantastycznej, czy carski zamek, a może tonące we mgle zaułki miasta – Marta Kisiel udowadnia, że jej wyobraźnia (podobnie jak poczucie humoru) nie ma żadnych granic.

Zbiór opowiadań utrzymany w klimacie charakterystycznego poczucia humoru autorki.
Ot, tak jak Wam wcześnie wspominałam za opowiadaniami nie przepadam, ale przeczytałam i było ciekawie.


Tytuł: "Pod kopułą"
Autor: Stephen King
Kategoria: Fantastyka i sci-fi

Jedna z najlepszych książek 2009 roku według The New York Times! Pewnego pogodnego, jesiennego dnia małe amerykańskie miasteczko Chester's Mill zostaje nagle i niewytłumaczalnie odcięte od świata. Otacza je niewidoczne pole siłowe, które mieszkańcy zaczynają nazywać kopułą. Sytuacja szybko się pogarsza. Pole wpływa niekorzystnie na środowisko, a ludzi powoli ogarnia panika... Dale Barbara, weteran wojny w Iraku zarabiający na życie jako wędrowny kucharz, jest zmuszony do pozostania w Chester's Mill. Wspierany przez wojsko, które znajduje się na zewnątrz kopuły, wraz z garstką ochotników próbuje uspokoić nastroje społeczne. Na drodze staje im Duży Jim Rennie, ambitny lokalny polityk, który za wszelką cenę chce wykorzystać sytuację dla własnych celów. Wraz z synem ukrywają wiele koszmarnych tajemnic, które nie mogą ujrzeć światła dziennego. Czas ucieka, a największym wrogiem mieszkańców jest sama kopuła. Czy dowiedzą się, jak powstała, zanim będzie za późno? Czas goni. A właściwie czasu już brak... "Pod kopułą" już stała się jedną z moich ulubionych książek 2009 roku. Neil Gaiman Znakomita powieść, przyprawiająca o nieustanny dreszcz emocji i powodująca zadumę nad naszą skłonnością do dobra i zła ... "Publishers Weekly"

Po raz kolejny sięgając po dzieła Kinga pomyślałam - ten to ma dopiero wyobraźnie. Cóż tu mogę powiedzieć, jest to kolejna książka króla grozy która sprawiła, że czytałam z zapartym tchem do ostatniej kartki. Polecam.

Maj, był zdecydowanie dobrym miesiącem pod względem ilości przeczytanych książek. W dodatku trafili mi się sami ulubieni autorzy :) A co ciekawego Wy przeczytaliście w maju? Kto, jak ja jest fanem Kinga, M. Kisiel, Anety Jadowskiej czy M. Raduchowskiej ? 

Pozdrawiam.
Malinka M.

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Malinkowy Świat © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka