Prezent ratujący życie.

Cześć!

Bez względu na to czy jesteśmy nastolatkami, młodzieżą, dorosłymi czy też osobami w średnim wieku to każdy z nas przeżywa sytuacje nerwowe, podnoszące ciśnienie. Nastolatka zdenerwuje mama czepiająca się skarpetek wiszących na krześle ( bo komu to niby przeszkadza) , w pracy szef znowu kazał zostać po godzinach,  ( ale o premii to zapomnij) , w domu żona suszy głowę o naprawienie kranu ( no przecież powiedziałeś, że naprawisz, nie musi o tym przypominać co tydzień od pół roku ). Sąsiadka próbuje Ci wmówić, że aktor w Twoim  ulubionym serialu wcale nie przespał się z tą aktorką (  a przecież oglądasz ich od 50 lat to chyba wiesz kto z kim śpi) Wszystkie te sytuacje powodują spięcia, są denerwujące i najzwyczajniej w świecie podnoszą nam ciśnienie.Ciśnienie może być zbyt wysokie ale może też być być zbyt niskie. Nie tylko sytuacje "życiowe" potrafią powodować ich zawirowania ale też zdrowotne. Odpowiednia wysokość ciśnienia jest bardzo ważna, jego rozregulowanie może zaszkodzić nie tylko zdrowiu ale też życiu. Dlatego tak ważne jest aby w miarę możliwości kontrolować jego stan. Można to robić na przykład podczas wizyty u lekarza rodzinnego, ale też swobodnie możemy mierzyć swoje ciśnienie samodzielnie w domu. Wystarczy do tego odpowiedni sprzęt.

Prawidłowa wysokość ciśnienia krwi różni się w zależności od wieku i stanu zdrowia. Inna jest prawidłowa wartość w przypadku dzieci a inna u osoby dorosłej.
U dorosłych przyjmuje się że odpowiedni poziom utrzymuje się pomiędzy 120 / 80 a 135/85 mm HG. Granicznym ciśnieniem jest ciśnienie 140 na 90. 

Ściąga:
120/80 mm Hg optymalne ciśnienie
120–129/80-84 mm Hg normalne ciśnienie 
130–139/85-89 mm Hg prawidłowe wysokie ciśnienie 
140-159/90-99 mm Hg łagodne nadciśnienie 
160-179/100-109 mm Hg umiarkowane nadciśnienie 
180/110 mm Hg i powyżej ostre nadciśnienie

W przypadku młodzieży prawidłowa wysokość ciśnienia krwi to 120/70 mm HG. U młodszych dzieci trzeba posiłkować się siatką centylową  ponieważ znaczenie ma waga, wiek, wzrost.

Jaki ciśnieniomierz warto kupić, aby zasilał nasza domową apteczkę? Wybór na rynku jest duży. Możemy przebierać wśród różnych modeli ciśnieniomierzy automatycznych, a ich ceny wahają się od kilkudziesięciu złotych do kilkuset. 

Na przykład taki ciśnieniomierz naramienny elektryczny w cenie ok 70 zł posiada funkcję wykrywania nadciśnienia i objawów arytmii serca. Ma dwa niezależne kanały pamięci. 


Z kolei taki ciśnieniomierz naramienny elektryczny to koszt ok 160 zł.  Jest w pełni automatyczny.
Ma pamięć 90 pomiarów i pokazuje średnią z ostatnich 3 pomiarów. Posiada duży wyświetlacz LCD, a ciśnienie mierzymy jednym przyciskiem. To duże ułatwienie zwłaszcza dla osób starszych. 
Co jest wygodne, ten model posiada wskaźnik ruchu ciała, a wiadomo że może to pokazać błędny pomiar. Oczywiście też posiada wskaźnik nadciśnienia oraz arytmii serca.


W związku z tym, że zaraz święta taki ciśnieniomierz może być prezentem ratującym życie na przykład dla naszych rodziców, babć czy dziadków. Uważam, że jeżeli już bawimy się w Mikołaja to prezenty mogą być nie tylko ciekawe ale i użyteczne. AA co Wy o tym myślicie?

Pozdrawiam.
Malinka M

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Malinkowy Świat © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka